מיהם הטרמיטים

מיהם הטרמיטים?

בישראל מצויים כשבעה זנים של טרמיטים החיים בעיקר לאורך שפלת החוף, במדבר יהודה ובדרום הארץ. בשנים האחרונות חל גידול משמעותי במספר הטרמיטים בארץ. החוקרים משערים כי הגידול במספר הטרמיטים בישראל חל בעיקר בשל ריבוי הגינות ושפע המזון שהטרמיטים אוהבים, התאית.

טרמיטים – שישה דברים שחשוב לדעת הטרמיטים

הטרמיטים הם חרקים דמויי נמלים או תיקנים, אך קטנים מהם בהרבה. הם חיוורים ולעתים קרובות הם חסרי עיניים וכנפיים.

הטרמיטים חיים במושבות המונות אלפי חרקים, כחמישים אלף טרמיטים בממוצע למושבה. המלך והמלכה הם היחידים במושבה המסוגלים להתרבות ובניגוד לנמלים ולדבורים, הם אינם מזדווגים רק פעם אחת, אלא כל כמה ימים. זוהי הסיבה שמושבות הטרמיטים מתרבים בצורה מהירה ומספר החרקים בכל מושבה גדול מאוד.

חלוקת התפקידים במושבת הטרמיטים ברורה. המלך והמלכה עוסקים בריבוי והפריה, הטרמיטים הפועלים מתחזקים את המושבה ודואגים לאיסוף המזון והטרמיטים הלוחמים מגנים על המושבה.

קיני הטרמיטים נבנים מגרגירי אדמה המודבקים ברוק ובהפרשות של הפועלים. קיני הטרמיטים נחשבים לפלא הנדסי, הם מאווררים ויוצרים טמפרטורה ולחות קבועה בתוך הקן. במדינות רבות, כמו למשל באוסטרליה, אפשר למצוא קיני טרמיטים המתנשאים לגובה של כמה מטרים. יש המכנים אותם גורדי השחקים של הטרמיטים. החוזק של החומר המודבק באמצעות ההפרשות מאפשר לבנות קינים לגובה ומקשה על הריסת הקינים. קיני הטרמיטים יכולים להישמר במשך מאות שנים, בקונגו התגלו קינים שנשמרו שנים רבות.

התקשורת בין הטרמיטים מתבצעת באמצעות איתות כימי של הפרשת פרומונים.

הטרמיטים ניזונים מכרסום של מוצרי עץ. מאחר ויש להם חד תאים במערכת העיכול הם מסוגלים לעכל תאית במהירות וביעילות. בשל המשיכה למוצרי העץ ולתאית, הטרמיטים גורמים לנזקים כבדים לרכוש, הם מכרסמים והורסים מוצרי עץ, רהיטים ומשקופים.

איך אפשר להתגונן מהטרמיטים?

הדברת הטרמיטים היא אחת ההדברות המורכבות המחייבות ידע מקצועי וניסיון רב מאחר והטרמיטים חיים במושבות ענק ועיקר הפעילות שלהם מתרחשת במעבה האדמה. רק קטילה והשמדה של כל המושבה תחסל את הבעיה.

השיטה הנפוצה להדברת הטרמיטים היא קידוח באמצעות ציוד מיוחד לאורך הקירות והזרקה של חומר הדברה ייעודי היישר אל מעבה האדמה כדי לפגוע בקן ולהשמיד אותו.  הזרקת החומר לאורך הקירות גם מונעת מהטרמיטים להתקרב אל המבנים.

 

 

 

 

 

 

Call Now Button